دوربین های مدار بسته

دوربین های مدار بسته

نصب و استفاده از دوربین مداربسته، راهکاری آسان، کم هزینه و در دسترس برای ارتقای امنیت در ساختمان های اداری، مسکونی و خودروها به شمار می رود. هر روز به تعداد کسانی که این نوع از سیستم امنیتی را خرید و مورد استفاده قرار می دهند افزوده می شود. دوربین‌های مدار بسته معمولاً برای نظارت بر اماکن داخلی و خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرند و بسته به شرایط محیط انواع مختلفی دارند. اولین دوربین مدار بسته در سال ۱۹۴۲ توسط ارتش آلمان برای نظارت بر چگونگی شلیک موشک V2 در ایستگاه پرتاب این موشک نصب شد. حدود ۷ سال بعد در آمریکا سیستم‌های مدار بسته تجاری به بازار آمد با نام Vericon و جالب توجه است که استفاده از این دوربین‌ها نیازی به مجوز دولتی نداشته است. اولین دوربین‌های تحت شبکه در سال ۱۹۹۶ توسط شرکت "Axis" با استفاده از پایه نرم‌افزاری لینوکس (Linux)  تولید شد، این دوربین‌ها براساس استانداردهای HTTP و RTSP طراحی گردیده بود و از استانداردهای IP برای ارسال تصاویر در قالب اطلاعات (Data) استفاده می‌کرد.

1 
   

 

ساختار اصلی

ü       بدنه دوربین: قاب اصلی و قاب پوششی(بیرونی)که نسبت به فضای مورد استفاده آن را انتخاب میکنند

ü       بخش‌های الکترونیکی دوربین: سنسور،بورد اصلی،کانکتور و بورد تغذیه

ü       لنز دوربین: لنز عادی یا لنز زوم،پیچ‌های تنظیم زوم و فوکوس(همه دوربین‌ها شامل لنز زوم وفوکوس قابل تنظیم نیستند بلکه بسته به نوع و مدل متفاوتند).

انواع دوربین های مدار بسته

دوربین‌های مداربسته دو نوع کلی آنالوگو آی‌پیهستند که هر دو به انواع زیر تقسیم بندی میشود:

دوربین‌های مداربسته بر اساس شکل ظاهری و نوع کاربرد نامگذاری میشوند.

دوربین های آنالوگ

 2
   

 

این دوربین ها نسل ابتدایی دوربین های مداربسته می باشند که برای دریافت و ارسال اطلاعات صدا و تصویر از امواج آنالوگ استفاده می کنند.صدا و تصویر این دوربین ها هر یک توسط کابل دورشته ای جداگانه منتقل می شوند که یک رشته از سیم ها نقش جلوگیری از نویز بر سیم اصلی را ایفا می کند. کابل متداول برای تصویر این دوربین ها کابل کواکسیال rg59 است گرچه ارتباط تصویر این دوربین ها با کابل های مختلف بر حسب نیاز امکان پذیر است.

کیفیت این دوربین ها همانگونه که از نامشان پیداست تابعی از امواج آنالوگ است. امواج آنالوگ همواره در معرض نویز قرار دارد. نویز های مختلف الکترومغناطیسی و نویز های ناشی از نوسانات برق همواره یکی از تهدیدات جدی بر کیفیت دوربین های مداربسته آنالوگ می باشند. به همین دلیل استفاده از کابل ها و تجهیزات با کیفیت بالا روی کیفیت تصویر در این نوع دوربین ها تاثیر بسزایی دارد.

زمانی که نیاز به ارسال تصاویر و صدا بصورت بی سیم باشد این دوربین ها ضعف بزرگی از خود نشان میدهند. اگر قرار باشد تصاویر به همان صورت آنالوگ انتقال یابند باید از محدوده فرکانس امواج آنالوگ استفاده شود و این مسئله کیفیت تصویر را بیش از پیش تحت تاثیر امواج نویز و تداخلی قرار می دهد. ضمن اینکه امکان رصد کردن تصاویر در محدوده برای هر کس دیگر بسادگی فراهم می شود. بنابراین هیچوقت نمی تواند راه امن و مطمئن برای ارسال تصاویر آنالوگ باشد.


برای ضبط تصاویر آنالوگ نیز چاره ای از روی آوردن به سیستم دیجیتال نیست. بنابراین در نهایت باید تصاویر آنالوگ به دیجیتال تبدیل شوند. بدین منظور از دستگاه "ضبط تصاویر دیجیتال DVR استفاده می شود. دی وی آر ها دستگاه های مختص ضبط و کنترل تصاویر دوربین های آنالوگ هستند. این دستگاه امکان کنترل و ارتباط دیجیتال با شبکه را نیز فراهم می کند.


به دلیل قیمت پایین تر دوربین های آنالوگ نسبت به دوربین های دیجیتال این دوربین ها به عنوان دوربین های مداربسته رایج در بازار ایران شناخته می شوند. گرچه اخیرا بازار به سمت دیجیتال شدن پیش می رود و بسیاری از سازمان ها به سوی دوربین های IP  متمایل شده اند اما هنوز سرعت جایگزینی این نسل قبلی دوربین ها با نسل جدید دوربین های دیجیتال کند است.


مزایای دوربین های آنالوگ:

ü      قیمت پایین

ü      تنوع گسترده در بازار ایران

ü      سادگی نصب نسبت به دوربین های دیجیتال


معایب دوربین های آنالوگ:

ü      کیفیت آنالوگ : کیفیت پایین تر نسبت به دیجیتال

ü      امکان نویز پذیری: به دلیل استفاده از سیستم آنالوگ

ü      هزینه بالای سیم کشی

ü      ارتباط بیسیم با کیفیت پایین و نا امن


همانگونه که اشاره گردید هنوز دوربین های آنالوگ در بازار ایران به عنوان دوربین های مداربسته متداول بکار می روند. شاید بتوان یکی از دلایل عمده آن را عدم نیاز به دانش شبکه ای دانست. بسیاری از شرکت ها کارمندان خود را تنها به منظور راه اندازی و نصب دوربین های آنالوگ آموزش می دهند و از آموزش های نسبتا پیچیده شبکه ای در مورد دوربین های دیجیتال صرف نظر می کنند. لذا همچنان تقاضای دوربین های آنالوگ در بازار ایران بسیار بالاتر از دوربین های IP و تحت شبکه است.


همین امر واردکنندگان دوربین های مداربسته را نیز به واردات بیشتر دوربین های آنالوگ نسبت به دوربین های دیجیتال سوق می دهد. در هر حال یکی از مزایای اصلی دوربین های آنالوگ قیمت پایین تر آنهاست. گرچه همین قیمت پایین در پروژه های بزرگ در بالابودن هزینه های سیم کشی گم می شود. توجه به این اصل که هر دوربین با یک سیم جداگانه به دستگاه کنترل کننده وصل می شود و این خود با افزایش تعداد دوربین ها و مسافت بالای بین دوربین ها هزینه هنگفتی را سبب می شود.

دوربین های آی پی تحت شبکه


دوربین های IP نسل جدید دوربین های مداربسته هستند. امروزه بازارهای جهانی تمایل زیادی به دوربین های دیجیتال نشان داده است. این دوربین ها همانگونه که از نامشان پیداست از امواج کاملا دیجیتال برای تحلیل و ارسال داده های تصویر و صدا استفاده می کنند. یعنی برخلاف دوربین های آنالوگ، این دوربین ها از همان ابتدای دریافت تصاویر امواج را دیجیتال می کنند. ضمن بکارگیری از امواج دیجیتال ، آنها تحت بستر شبکه کنترل و مرتبط می شوند. هر دوربین همانند یک وسیله در شبکه عمل می کند و به وسیله شناسه شبکه IP و در قالب الگوها و قوانین شبکه به مرکز کنترل متصل می گردد.

3 

 

همین ویژگی تحت شبکه بودن در دوربین های مداربسته IP برای آنها مزایای زیادی را به همراه می آورد.


مزایای دوربین های آی پی

ü      کیفیت بالای تمام دیجیتال

ü      امکان استفاده بهینه از کابل های ارتباطی

ü      امکان ارتباط بیسیم با امنیت و کیفیت بالا

ü      امکان ارسال همزمان تصویر،صدا و برق در بستر شبکه


معایب دوربین های آی پی

ü      قیمت بالای دوربین ها

ü      محدودیت پهنای باند


دوربین های تحت شبکه ارتباط نزدیکی با شبکه جهانی اینترنت دارند. می توانند از شبکه داخلی به شبکه اینترنت متصل شوند و یا حتی مستقل از شبکه داخلی به اینترنت مرتبط شده و از آن طریق کنترل شوند.
برای ضبط تصاویر آنها دیگر نیازی به DVR  نیست بلکه یک دستگاه که تنها ارتباط شبکه ای ایجاد کرده و داده های دوربین های آی پی را ذخیره کند کافی است. به همین دلیل مفهوم ضبط دیجیتال جای خود را به مفهوم کاربردی تر ضبط شبکه می دهد. دستگاه ضبط تصاویر دیحیتال NVR  بدین منظور مورد استفاده قرار می گیرد.


کاربرد دوربین های مداربسته IP آنجا نمود روشنی پیدا می کند که در پروژه های بزرگ بهینه سازی سیستم یک امتیاز محسوب می شود. اینکه چگونه تصاویر با حداقل کابل ارتباطی و با بالاترین کیفیت ممکن به مرکز نظارتی منتقل شود تنها از سیستم های تحت بستر شبکه بر می آید. امروزه یکی از دغدغه های مردم، عدم تمایل به وجود هرگونه سیم ارتباطیست. به همین دلیل است که شرکت های جهان تمام تلاش خود را بر ارتباطات بیسیم متمرکز می کنند.

در سیستم های مداربسته آنجا که نیاز به کابل ارتباطی است دوربین های تحت شبکه می توانند با ارتباطات سری و شبکه ای از افزایش تعداد سیم جلوگیری کنند. حال آنکه در بسیاری از مواقع در دوربین های شبکه می توان از ارتباط کاملا بی سیم استفاده کرد.


ارتباط دوربین های مداربسته بیسیم از طریق IP  بسیار مطمئن تر و امن تر است. برخلاف دوربین های آنالوگ که نگرانی ربوده شدن تصاویر توسط هر فرد مبتدی توسط دریافت امواج آنالوگ وجود داشت در سیستم های بستر شبکه امکان کد گذاری امنیت بالایی را برای آن فراهم می کند. ضمن اینکه ارتباط بیسیم دیجیتال و تحت شبکه بدون افت کیفیت تصویر و صداست و امواج نویز بر کیفیت تصویر بی تاثیر است.


بحث دوربین های تحت شبکه آی پی همسان با بحث بر سر شبکه های کامپیوتری بسیار گسترده و پیچیده است. اما ارتباط شبکه با دوربین های آی پی هر پیشرفت مرتبط با شبکه را نیر بر دوربین ها لحاظ می کند. از آن جمله می توان به یکی از آخرین پیشرفت های شبکه یعنی power over Ethernet یا به اختصار POE اشاره کرد که این قابلیت دوربین های آی پی را نیز شامل شده است.

Power Over Ethernet یا PoE ، مکانیزم استاندارد IEEE 802.3af است که وظیفه ارسال برق بر روی کابل شبکه CAT5 و CAT6 را بر عهده دارد. در صورتی که شما دوربین های مدار بسته تحت شبکه یا IP Camera دارید، میتوانید با استفاده از سوئیچ PoE ، آنها را روشن کنید. علاوه بر این، در صورتی که سازمان شما دارای IP Phone و یا آنتن وایرلس است، میتوانید برق این تجهیزات را نیز از طریق سوئیچPoE ، تامین نمائید.

ارسال برق بر روی کابل شبکه با استفاده از PoE، اهمیت زیادی دارد. در آغاز باعث تمیزتر شدن کار میشود. بجای اینکه به IP Phone ها یا IP Camera، دو کابل متصل شده باشد (یکی برای دیتا و دیگری برق آداپتور)، فقط یک کابل شبکه متصل خواهد شد. از طرفی، هنگامی که برق تجهیزات را از طریق PoE تامین میکنید، کافیست سوئیچ PoE را به UPS متصل کنید تا در صورت قطع برق، IP Phone ها و دوربینها، خاموش نشوند. در غیر این صورت، باید ساختمان را برای UPS ، کابل کشی نمائید.

4 
   

 

 POE برق را در بستر شبکه می فرستد و از کابل برق جداگانه فاکتور می گیرد. در واقع دوربین های مداربسته ip با قابلیت poe تصویر ، صدا و برق را تنها از طریق همان کابل شبکه منتقل می کنند. که این یک مزیت برای سیستم های تحت شبکه بشمار می رود.

دوربین های دومنظوره


این دوربین ها در واقع دوربین های آنالوگی هستند که پرت خروجی شبکه نیز در آنها تعبیه شده است. کیفیت آنها آنالوگ است و امکان استفاده از آنها بصورت دوربین آنالوگ و یا دوربین تحت شبکه وجود دارد.

 

5 

استفاده از این دوربین ها تنها زمانی توصیه می شود که سیستم مداربسته از نوع آنالوگ بوده اما اتصال یک یا چند دوربین بصورت مستقیم به شبکه مورد نیاز است.

ü       دوربین مداربسته پین هول:دوربین مداربسته پین هول یا مینیاتوری دوربین‌های کوچکی هستند و از نوع دوربین‌های مداربسته مخفی‌اند. به این دوربین‌ها سوزنی هم گفته میشود.

6 
   

 

همانطور که می دانید نصب دوربین مداربسته مخفی، در شرایط خاص و با داشتن مجوز قانونی انجام می گیرد. دوربین های مداربسته مینیاتوری یا پین هول، رایج ترین نوع از دوربین های مداربسته مخفی هستند که خصوصیت اصلی آنها اندازه کوچک آنهاست. پین هول به معنای ته سوزن است و اشاره به اندازه کوچک این دوربین های مداربسته دارد؛ بنابراین این نوع از دوربین های مداربسته با نام دوربین مداربسته سوزنی نیز شناخته می شوند.

دوربین مداربسته مینیاتوری، دوربین مداربسته ای است که اندازه کوچکی دارد. امکان دارد بدنه خود دوربین مداربسته مینیاتوری کوچک نباشد، اما لنز این دوربین ها به اندازه ای کوچک است که معمولا می توان از طریق ایجاد سوراخی کوچک، تصاویر را به وسیله این دوربین ها ثبت کرد و بدنه دوربین را پشت سطحی مثل میز، صندلی، گلدان یا تابلو مخفی کرد.

کاربرد دوربین مداربستهمینیاتوری

دوربین های مینیاتوری معمولا در محیط هایی استفاده می شوند که نیاز به مشاهده تصاویر به صورت غیر محسوس وجود داشته باشد. به عنوان مثال اگر در ساختمان مسکونی یا اداری خود، به فعالیت های مشکوکی مظنون هستید، می توانید به آسانی و نصب و راه اندازی دوربین مداربسته مینیاتوری در محل مورد نظر، افراد، رفت و آمدها و فعالیت های آن ها را تحت نظر بگیرید. تصاویر ثبت شده توسط دوربین مداربسته مینیاتوری مدرک مناسبی برای ارایه به مقامات قضایی هستند. اگر در کنار دوربین مدار بسته مخفی، یک دستگاه ضبط صدای مخفی نیز تعبیه شود، گفتگوی میان افراد نیز ثبت می شود. بر اساس قوانین جمهوری اسلامی ایران نقض حریم خصوصی ، حبس از سه ماه تا یك سال را در پی خواهد داشت.

علاوه بر کاربرد به عنوان دوربین مدار بسته مخفی، این نوع از دوربین مداربسته در مکان های دیگری نیز مورد استفاده قرار می گیرد. ممکن است طی یک فعالیت صنعتی، امکان دسترسی و مشاهده برخی از قسمت های فرایند وجود نداشته باشد. در این شرایط دوربین مداربسته مینیاتوری به علت اندازه کوچکی که دارد، گزینه مناسبی برای نظارت بر آن قسمت از فرایند می باشد. ویترین مغازه ها، تلفن های تصویری و کنترل رفتار پرستار بچه در غیاب والدین، گزینه های دیگری برای کاربرد این نوع از دوربین مداربسته می باشند.

سایر کاربردهای دوربین مداربسته مینیاتوری

ü      برخی صنایع و محیط زیست

ü      داخل و خارج خودرو برای نمونه دوربین دنده عقب ماشین

ü      فیلم برداری از حیات وحش، طبیعت، ثبت لحظات ورزشی

ü      تصویر برداری فیلم های سینمایی و ثبت لحظات خاص

ü      به عنوان دوربین مداربسته در سیستم های نظارتی وامنیتی در شرایط و موارد خاص

ü      و بسیاری از کاربردهای دیگر

7

 

اغلب دوربین های مداربسته مینیاتوری فاقد قابلیت دید در شب یا مادون قرمز(IR) هستند. دلیل اصلی این امر آن است که در صورت نیاز به استفاده از دید در شب برای دوربین مدار بسته، مخفی کردن آن به مراتب مشکل تر خواهد شد. این دوربین ها معمولا دید مناسبی را در نور کم نخواهند داشت؛ بنابراین توصیه می کنیم برای گرفتن تصویری با کیفیت مناسب، نور محیطی مناسبی را در محل نصب دوربین مداربسته ایجاد کنید.

8

 

لنز دوربین مداربستهمینیاتوری

دوربین های مداربسته مینیاتوری در اکثر موارد دارای لنزهای ثابت هستند. لنزهای رایج این دوربین ها لنزهای 2.8میلیمتر (~85 درجه) یا 3.6(~70 درجه) میلیمتر می باشد.

تامین برقو نصب دوربین مداربستهمینیاتوری

دوربین مداربسته پین هول یا مینیاتوری مانند اکثر دوربین های مداربسته با برق ۱۲ADC  کار می کند. برای فعال کردن این دوربین تنها نیاز است یک آداپتور 12 ولت با 2 آمپر وصل نمائید و سپس توسط دو کابل صدا و تصویر آن را به دستگاه DVR انتقال دهید. تصاویر ارسالی از دوربین مداربسته مینیاتوری را می توان از طریق نمایشگر تلویزیون مشاهده کرد.

دوربین مداربسته مینیاتوری بی سیم (وایرلس)

دوربین های بی سیم معمولاً جهت کنترل و نظارت بر یک مکان از راه دور مورد استفاده  قرار می گیرند. مزیت اساسی این دوربین ها بی نیازی از کابل کشی های طولانی است که علاوه بر کاهش هزینه ها و راحتی در استفاده، نویز ایجاد شده بر روی تصویر را نیز کاهش می دهند. در بسیاری از موارد که امکان سیم کشی وجود ندارد، دوربین های مداربسته مینیاتوری وایرلس به کمک شما خواهد آمد. این نوع از دوربین ها تصاویر دوربین مداربسته را ضبط کرده و از طریق امواج، به دستگاه گیرنده ای که مجهز به کارت حافظه است، ارسال می کنند.

 9

عوامل موثر بر قیمت دوربین مداربستهمینیاتوری

در حالت کلی دوربین های مداربسته مخفی، قیمت کمی دارند. در واقع قیمت این دوربین ها با توجه به رزولوشن و پارامترها و امکاناتشان متفاوت است . از جمله امکانات این دوربین ها عبارتند از:

ü      باتری خور بودن دوربین مداربسته مینیاتوری پین هول

ü      داشتن رزولوشن بالا

ü      داشتن منوی OSD

ü      قابلیت ضبط صدا

ü      قابلیت دید در شب

ü      اندازه (هر چقدر اندازه دوربین کوچکتر باشد ، قیمت بیشتر دارد)

ü      داشتن قاب (مثل قاب خودکار ، قاب چشمی ، قاب شارژر و سایر مدل ها)

ü       فیلم برداری و عکس برداری به کمک پهپاد (Unmanned aerial vehicle)

فیلم و تصویر برداری به کمک پهپاد در حال حاضر بسیار مورد توجه قرار گرفته است از این روش بعد از اخذ مجوزهای لازم برای موارد زیر می توان استفاده نمود:

ü      نقشه برداری پروژه های صنعتی

ü      تصویر برداری از پیشرفت پروژه ها

ü      ساخت فیلم های سینمایی و سریالها

ü      تصویربرداری از مراسمها و رویدادهای ورزشی

ü      بازرسی های صنعتی

ü      تحقیقات علمی

91

 

ü       دوربین مداربسته دام (Dome): اصطلاح دام(Dome) به معنای گنبد است.همانطور که از معنای این دوربین‌ها واضح است اصطلاح دام به شکل بدنه این نوع از دوربین‌های مداربسته دلالت دارد.

92 
   

 

این دوربین ها بیشتر برای نصب بر روی سقف طراحی شده و در اشکال فانتزی و متفاوتی در بازار موجود است. صرف نظر از قابلیت دید در شب و یا نوع لنز یا نوع امواج به کلیه دوربین های سقفی گنبدی شکل دوربین دام گفته می شود.

ü                      دوربین مداربسته باکس(Box) یا صنعتی:

استفاده از این دوربین ها برخلاف نامشان در بازار ایران، منحصر به مصارف صنعتی نیست. این دوربین ها که نام اصلیشان دوربین های بادی body camera می باشد دوربین های مکعب مستطیل شکلی هستند که معمولا قابلیت نصب لنز بصورت جداگانه روی آنها تعبیه شده است. از آنجا که سایر دوربین ها قابلیت سوار شدن لنز یا تعویض آن را ندارند از این دوربین ها بیشتر در جاهایی استفاده می شود که زوم یا فکوس مطلوب باشد.
دوربین های صنعتی با قاب و یا بدون قاب در داخل و یا خارج ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرند.

 

93

ü       دوربین مداربسته بولت (Bullet): اصطلاح بولت(Bullet)به معنای گلوله است.دوربین‌های بولت دوربین‌هایی با یدنه معمولا استوانه‌ای شکل و عموما فلزی هستند.

دوربین های مدار بسته بولت دارای شکلی استوانه ای و مخروطی هستند که شکلی مشابه با گلوله تفنگ دارند. این دوربین ها اغلب برای دیدن فواصل طولانی استفاده می شوند. این دوربین ها معمولا تنظیمات گردش، چرخش و زوم را ندارند و برای ضبط تصاویر از یک مکان ثابت و منطقه خاص کاربرد دارند.

دوربین مداربسته بولت قابلیت نصب بر روی دیوار و سقف را دارند و هم برای مکان بسته و هم برای فضای باز استفاده می شوند. دوربین های مداربسته بولت اگر در پوششی محافظ قرار بگیرند، ضد آب می شوند. این پوشش، دوربین را از گردوغبار، بارش برف و باران، تگرگ و دیگر عناصر تخریب کننده دور نگه می دارند.

این نوع از دوربین‌ ها قابلیت دید در شب (بااستفاده از مادون قرمز) دارند و می‌توانند در شرایط نوری بسیار تاریک به راحتی تصویربرداری کنند.

94 
   

 

ü                دوربین مداربسته اسپید دام(Speed dome) : دوربین‌های گردان را با نام‌های متفاوتی میشناسند بعضی از این نام‌ها عبارتند ازFast dome, Speed dome, PTZ ... این دوربین ها دارای قابلیت گردش در جهات مختلف و (معمولا) زوم کردن در یک زاویه خاص هستند. این دوربین های معمولا دارای یک بدنه دام شکل و یک پایه با توجه به شرایط نصب هستند.

کاربرد دوربین های گردان

ü       معمولا در مورد کاربرد دوربین های دام اشتباهات صورت می گیرد. این دروبین های برای پوشش امنیتی در تمامی جهات به هیچ عنوان مناسب نیستند. چراکه تنها یک جهت را در هر لحظه پوشش می دهند

ü       کاربرد اصلی دوربین های دام برای نظارت محیطهای وسیع مانند سوله هاست. استفاده از این دوربین ها به یک اپراتور نیاز دارد و در صورتی که در محل کسی برای تنظیم و مانیتورینگ دوربین حضور نداشته باشد دوربین تنها نقش یک دوربین عادی را بازی خواهد کرد.

دید در شب دوربین های گردان

ü       دوربین های گردان گاهی با قابلیت دید در شب IRساخته می شوند. توجه داشته باشید که برد این دید در شب معمولا در سطح برد دید دوربین نیست و برای گرفتن تصویر مناسب در محیطهای بزرگ باید نور محیطی را افزایش دهید.

زاویه دید دروبین های گردان

ü       با توجه به دارا بودن قابلیت زوم مکانیکی، این دوربین ها میتوانند زاویه دیدی متغییر داشته باشند. زاویه دید این دوربین ها را معمولا تنها با توجه به میزان بزرگ نمایی آنها نشان می دهند و برای اطلاع از نوع لنزمتغییر نصب شده بر روی دوربین باید به کاتالوگ تخصصی دوربین مراجعه کرد

دیگر قابلیت های دوربین های گردان

ü       یکی از قابلیت های مهم دوربین های مداربسته گردان امکان تعریف کردن تعداد مشخصی presetبرای دوربین است. این پریست های به شما امکان می دهد دوربین را طوری تنظیم کنید که به صورت برنامه پذیر و زمان بندی شده محل هایی مشخص را به شما نشان دهند

 
95   

 

ü       دوربین مداربسته حرارتی(Thermal): دوربین‌های حرارتی یا گرمایی(Thermal)نوعی از دوربین‌های مداربسته هستند که تصاویر خود را به جای نور با توجه به شکل حرارتی محیط میسازند.

 96

دوربین های مداربسته حرارتی یا گرمایی (Thermal CCTV Camera) نوعی از دوربین های مداربسته هستند که تصاویر خود را به جای نور با توجه به شکل حرارتی محیط می سازند.

دوربین های حرارتی چطور کار می کنند؟

دوربین های مدار بستهحرارتی ساختاری تا حدی مشابه به دوربین های مداربسته عادیدارند. در این نوع دوربین ها بسیاری از قسمت های دوربین عملکردی مشابه دارند

دوربین حرارتی از طریق یک لنز پرتوهای گرمایی منتشر شده توسط اجسام گرم را بر روی چیپ تصویر گرمایی متمرکز می کنند. چیپ تصویر این دوربین دوربین ها به جای دیود حساس به نور از دیودهای حساس به پرتوهای گرمایی تشکیل شده است. این دیودها پس از برخورد پرتوهای گرما با توجه به شدت آن مقداری از ولتاژ را ایجاد می کنند که در نهایت به اطلاعات دیجیتال یا سیگنال های آنالوگ تبدیل می شود و از این طریق شما خواهید توانست آنها را در یک نمایشگر ببینید

 

کاربرد دوربین های مداربسته حرارتی چیست؟

دوربین های حرارتی با توجه به خصوصیات و مشخصاتشان تنها کاربری های مرتبط با ردیابی و تشخیص دارند. عمده کاربری این دوربین ها برای محل هایی با حساسیت امنیتی بالاست. این دوربین به کاربر امکان می دهد تا اطلاعات حرارتی محیط اطراف خود را دریافت کند. این اطلاعات می تواند نقش حیاطی در ایجاد امنیت بیشتر در محیط را داشته باشد

 

97

مقایسه تصویر دوربین مداربسته عادی و دوربین حرارتی و امکان مشاهده جزئیات خاصنقاط قوت و ضعف دوربین های حرارتی

نقاط قوت

ü       دوربین های حرارتی امکان تشخیص موجودات زنده و خودروها را تا برد بسیار بالا را فراهم می کند.

ü       دوربین های حرارتی امکان تشخیص و مکان یابی موجودات زنده و خودروها را در شرایط بد آب و هوایی ایجاد می کنند.

ü       دوربین های حرارتی می تواند امکان دسترسی به اطلاعات حرارتی محیط را فراهم کند. این اطلاعات میتواند کاربردهای مهم و خاصی داشته باشد. برای مثال زنده بودن یک جسم یا موجود را نشان دهد. یا روشن بودن یک خودروی بی حرکت را تشخیص دهد.

نقاط ضعف

ü       دوربین های حرارتی رزولوشن بسیار محدودی دارند (نهایتا تا 288*384) که در تشخیص جزئیات تصویر شما را با مشکل رو به رو خواهد کرد.

ü       دوربین های حرارتی با توجه به دادن تصویر حرارتی از صورت، نمیتوانند امکان تشخیص هویت افراد را ایجاد کنند.

ü       دوربین های حرارتی به نسبت پر هزینه هستند.

همچنین دوربین‌های مداربسته از نظر انتقال تصاویر به دو نوع بی سیمو با سیم تقسیم بندی میشوند.

تفاوت دوربین های آنالوگ و تحت شبکه IP:

برای مقایسه دوربین های مداربسته آنالوگ و تحت شبکه، توجه به مشخصه های زیر ضروری است:

ü       روزولشن تصویر:دوربین های تحت شبکه از نظر رزولوشن تصویر سطح بسیار بالاتری را نسبت به دوربین های آنالوگ دارند.

ü       پردازش تصویر:گرچه دوربین های آنالوگ قابلیت های اولیه ای در این زمینه دارند اما قابلیت های اصلی پردازش تصویر (تشخیص صورت، پلاک خودرو و ...) تنها در دوربین های تحت شبکه قابل دسترسی هستند.

ü       انعطاف پذیری و امکان گسترش:با توجه به استفاده دوربین های تحت شبکه از بستر شبکه های دیجیتال، این دوربین ها انعطاف پذیری و امکان گسترش بسیار بالاتری دارند.

ü       قیمت:از نظر قیمت، هزینه دوربین های آنالوگ به مراتب پایین تر از دوربین های تحت شبکه است.

ü       سادگی در نصب و نگهداری:دوربین های آنالوگ از نظر ساختار نصب و نگهداری بسیار ساده تر هستند و پیچیدگی فنی کمتری دارند.