آنالیز دود

 

بازگشت

 

آنالیز دود و گازهای ناشی از احتراق :

 

1

 

به کمک آنالیز دود می‌توان از وضعیت عملکرد ماشین آلات صنعتی نظیر موتور‌های دیزل آگاهی پیدا نمود. بدین صورت که با آنالیز دود خروجی از اگزوز و یا دودکش، میزان گاز‌های CO، CO2، H2O و... را اندازه گرفت و با مقایسه آن‌ها با حدود استاندارد از وضعیت ماشین آلات و نحوه عملکرد و شرایط احتراق آن‌ها با خبر شد. همچنین به کمک اندازه‌گیری‌های فوق می‌توان بازده احتراق را نیز محاسبه نمود.

كاهش مصرف سوخت توسط دستگاه آناليزور دود

 

2

 

بهترين روش افزايش راندمان مشعل توسط دستگاه آناليزور دود

با استفاده ازدستگاه آناليز دود، ميزان اكسيژن و منواكسيد كربن در خروجي دودكش بويلر و يا كوره اندازه گيري مي شود و تنظيمات هوا و سوخت انجام گرفته و در بهترين حالت و بالاترين راندمان تنظيمات فيكس ميگردد.كه نتيجه اين عمليات كاهش مصرف سوخت خواهد بود. همچنين در اين آنالیز قابليت اندازه گيري دماي دود وجود دارد.

بعنوان مثال در صورتي كه سوخت گاز طبيعي باشد ميزان درصد مجاز اكسيژن در دود خروجي ۲ الي ۳ درصد مي باشد و مونوكسيد كربن در محصولات احتراق نبايد وجود داشته باشداين دستگاه درصد دي اكسيد كربن را نيز محاسبه نموده و راندمان احتراق را مشخص مي نمايد.

از نكات مهم در زمان اندازه گيري، نصب صحيح پروب دستگاه در دودكش گازهاي خروجي بگونه اي كه درزبندي اطراف پروب بخوبي انجام پذيرد و نشتي هوا بداخل دودكش بر روي نتايج اندازه گيري موجب داده هاي غلط نشود. همچنين بايستي اندازه گيري را پس از رسيدن كوره يا ديگ به حالت پايدار انجام داد. براي تنظيم مشعل بايستي با تنظيم دمپر هوا وكنترل دبي و فشار سوخت ميزان اكسيژن و منواكسيد و دي اكسيد كربن اندازه گيري شده با ميزان مبنا مقايسه گردد و تنظيمات تا آنجا ادامه پيدا كند كه به بالاترين راندمان مشعل برسيم ودر نهايت تنظيمات فيكس گرديده و صرفه جويي در مصرف سوخت به ميزان قابل توجه نتيجه انجام اين عمليات خواهد بود.به عنوان مثال در يك ديگ بخار 10 تن با تنظيمات بر روي مشعل وافزايش فقط 5% راندمان و در صورت كاركرد ديگ به مدت 20 ساعت در شبانه روز و 300 روز كاري در يك سال با قيمت گاز صنعتي در سال 1393 (1000 ريال بابت هر متر مكعب) مبلغ 240،000،000 ريال صرفه جويي انجام خواهد گرفت. لازم به ذكر است با توجه به نوسانات دما و انجام تعميرات و ساير تغييرات بر روي مشعلها انجام اين فرايند هر يكسال بايستي تكرار ومشعلها مجددا تنظيم گردند.
مهندسین مشاور فن و تدبیر ساوین در زمینه آنالیز دود خدمات زیر را رائه می دهد:
check آموزش آنالیز دود طی دوره های آموزشی در محل مشتریان بصورت اختصاصی
check انجام خدمات آنالیز دود بر روی موتورهای احتراقی، دیزلی، بنزینی، دیزل ژنراتورها، کوره ها، بویلرها، دیگ های بخار، آب داغ و آبگرم، موتورهای کشتی ها و شناورهای دریایی، موتورهای جرثقیل های بندری، ماشین آلات سنگین، کامیونهای معدن و ماشین آلات راهسازی، کارخانه های فولاد سازی، تولیدی، مواد غذایی و ... و تنظیم آنها و ارائه گزارش تحلیلی به مشتریان
check فروش انواع دستگاههای آنالیز دود به همراه آموزش اولیه استفاده از دستگاه

pdf دانلودها

pdf کاتالوگ شرکت فن و تدبیر ساوین / آنالیز دود

 

بازگشت